Biblioteka Publiczna Gminy Włodawa https://bpgwlodawa.pl Mon, 05 Dec 2022 08:25:29 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.8.9 Zaproszenie na Wieczór Wigilijny https://bpgwlodawa.pl/zaproszenie-na-wieczor-wigilijny/ https://bpgwlodawa.pl/zaproszenie-na-wieczor-wigilijny/#respond Mon, 05 Dec 2022 08:25:26 +0000 http://bpgwlodawa.pl/?p=2861
]]>
https://bpgwlodawa.pl/zaproszenie-na-wieczor-wigilijny/feed/ 0
Jedenasta edycja „Narodowego Czytania” https://bpgwlodawa.pl/jedenasta-edycja-narodowego-czytania/ https://bpgwlodawa.pl/jedenasta-edycja-narodowego-czytania/#respond Fri, 16 Sep 2022 08:14:35 +0000 http://bpgwlodawa.pl/?p=2844 Czytaj dalej »]]>  

10 września w sobotę odbyła się jedenasta edycja ,,Narodowego Czytania”, wspólnie przeczytaliśmy Ballady i Romanse Adama Mickiewicza.

Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury.

Powstanie większości ballad wiąże się z okresem, kiedy Mickiewicz mieszkał
w Wilnie i w Kownie. To czas niespełnionej miłości poety do Maryli Wereszczakówny. Innym elementem mającym wpływ na charakter Ballad
i romansów jest niewątpliwie przyroda. Poeta wyniósł z dzieciństwa znajomość ludowych podań i legend.

Spotkanie rozpoczęliśmy od ballady Romantyczność, która jest utworem programowym, stanowi wyraz ideowych i artystycznych przekonań poety. Treść stanowi zapowiedź tematów i  problemów, takich jak nieszczęśliwa miłość, przenikanie się świata żywych i umarłych, intuicja i wiara jako narzędzie poznania świata, motyw szaleństwa oraz ludowość.

Balladę przeczytali:
Pan Dariusz Semeniuk – Wójt Gminy Włodawa,
Pani Urszula Kazub – reprezentująca Koło Gospodyń Wiejskich w Susznie.

Następnie przeczytaliśmy balladę Powrót Taty przedstawia ona dzieci modlące się przed cudownym  obrazem, proszące Boga i Najświętszą Matkę o szczęśliwy powrót Ojca.

Utwór zaprezentowali:

Pani Krystyna Romaniuk – Radna Gminy Włodawa,
Pani Dorota Linkowska – Radna Gminy Włodawa,
Pani Anna Czajka – Kierownik Referatu Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki.

Lilije  to ballada dotycząca problemów etycznych. Mickiewicz po raz kolejny obraca się w kręgu norm obyczajowo-moralnych, nawiązuje do ludowego poczucia sprawiedliwości mówiącego, że nie ma zbrodni  bez kary. O ludowych korzeniach ballady świadczy przenikanie się świata rzeczywistego
z nadprzyrodzonym.

Balladę przeczytali przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Różance:
Pani Agnieszka Bilicz- Lejko – dyrektor SP w Różance,

Pani Bogumiła Baj – rodzic,
Pan Krzysztof Oksytiuk – nauczyciel,
Krzysztof Baj –uczeń klasy  8,
Jakub Bzowski – uczeń klasy 6,
Błażej Okoński – uczeń klasy 6.

Utwory Rybka i Kurhanek Maryli przeczytali przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Orchówku:

Pan Andrzej Stanicki – dyrektor SP w Orchówku,
Pani Sylwia Bzowska – nauczyciel,
Pani Teresa Beata Paszkiewicz- nauczyciel bibliotekarz,
Julia Benesz – uczennica klasy 8,
Maja Chomiuk- uczennica klasy 8,
Krystian Kratiuk – uczeń klasy 8,
Maciej Sosiński- uczeń klasy 8.

Rybka jest balladą, w której Mickiewicz oparł się na ludowej pieśni o porzuconej dziewczynie i karze, jaka spotkała sprawcę tej tragedii. Mamy więc do czynienia z poczuciem sprawiedliwości prostego ludu – przekonaniem, iż nie ma niepomszczonej zbrodni. Kara spotykająca złoczyńcę jest nieuchronna i dotkliwa.

Kurhanek Maryli jest romansem opo­wia­da­ją­cym o uczu­ciach trzech osób, roz­pa­cza­ją­cych po śmier­ci mło­dej dziew­czy­ny – Ma­ry­li. Sta­no­wi przy­kład sil­nej in­spi­ra­cji lu­do­wo­ścią, sy­tu­acja zo­sta­ła osa­dzo­na w re­aliach li­tew­skiej wsi.

Przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Żukowie przeczytali Świteziankę i To lubię.

Świtezianka jest balladą ilustrującą wśród ludu przekonanie o nieuchronności kary za popełniony grzech, w tym przypadku niedotrzymanie przysięgi. Mickiewicz wykorzystał w tym celu podanie głoszące, że nocami na brzegach jeziora Świteź ukazują się tajemnicze rusałki.

Myślą przewodnią ballady  pt. To lubię  jest przekonanie, że nie ma winy bez kary, a za popełnione grzechy czeka złoczyńcę pokuta. Tym razem grzesznikiem jest wiejska dziewczyna imieniem Maryla, która za życia pogardzała miłością parobków i tym samym przyczyniła się do śmierci jednego z nich. Teraz musi jako zjawa błąkać się po lesie, ponieważ w swoim życiu zgrzeszyła pychą i obojętnością wobec innych ludzi.

Zaprezentowali:

Pani Renata Grzegorczyk – dyrektor SP w Żukowie,
Pani Agnieszka Gabrylewicz – nauczyciel,
Pan Łukasz Bochen – nauczyciel.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania i zapraszamy na kolejną edycję.

]]>
https://bpgwlodawa.pl/jedenasta-edycja-narodowego-czytania/feed/ 0
Narodowe Czytanie https://bpgwlodawa.pl/narodowe-czytanie-5/ https://bpgwlodawa.pl/narodowe-czytanie-5/#respond Tue, 30 Aug 2022 11:03:03 +0000 http://bpgwlodawa.pl/?p=2834
]]>
https://bpgwlodawa.pl/narodowe-czytanie-5/feed/ 0
https://bpgwlodawa.pl/2831-2/ https://bpgwlodawa.pl/2831-2/#respond Fri, 01 Jul 2022 08:10:00 +0000 http://bpgwlodawa.pl/?p=2831 ]]> https://bpgwlodawa.pl/2831-2/feed/ 0 Dzień dziecka https://bpgwlodawa.pl/dzien-dziecka-5/ https://bpgwlodawa.pl/dzien-dziecka-5/#respond Tue, 21 Jun 2022 11:41:11 +0000 http://bpgwlodawa.pl/?p=2779 Czytaj dalej »]]>    Dzień Dziecka to radosne święto wszystkich dzieci, które na stałe wpisało się w kalendarz naszych imprez, dlatego też w piątek 10 czerwca na placu przy Świetlicy Wiejskiej w Susznie wspólnie uczciliśmy ten dzień. Na najmłodszych czekało mnóstwo atrakcji – gry, zabawy i konkursy z nagrodami. Pogoda i humory dopisały więc zabawa była udana. Słodką niespodziankę sprawiły dzieciom Panie z Koła Gospodyń w postaci pysznych gofrów, lodów i cukierków. Organizatorami mini festynu była Biblioteka Publiczna Gminy Włodawa oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Susznie.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za wspólną zabawę. Zapraszamy za rok.

]]>
https://bpgwlodawa.pl/dzien-dziecka-5/feed/ 0
Tydzień bibliotek https://bpgwlodawa.pl/tydzien-bibliotek-2/ https://bpgwlodawa.pl/tydzien-bibliotek-2/#respond Thu, 16 Jun 2022 16:50:00 +0000 http://bpgwlodawa.pl/?p=2810 Czytaj dalej »]]> ,,Książki kochają każdego, kto je otwiera
dając mu poczucie bezpieczeństwa, przyjaźń
niczego w zamian nie żądając …!”

– Cornelia Funke

Filia Biblioteczna w Żukowie i Szkoła Podstawowa w Żukowie w ramach ,,Tygodnia Bibliotek” zorganizowała następujące akcje biblioteczne:

Rozpoczęliśmy od akcji pt. ,,Z miłości do książki”, której celem była popularyzacja nowości wydawniczych dla dzieci klas I-III.

Następnie odbyło się spotkanie, podczas którego dzieci miały możliwość zabawić się w twórców książki. Na początku poznali zawody związane z powstaniem książki, a następnie każde dziecko odrysowało swoją dłoń na której wykonano rysunek ilustrujący wybraną książeczkę. Akcja przebiegła pod tytułem ,,Łapkowe pomysły na książki.”


Pracownicy Biblioteki Publicznej Gminy Włodawa spotkali się z uczniami klasy I w celu przypomnienia dzieciom prośby książek. Uczniowie pod czujnym okiem bibliotekarzy wykonali z kolorowego materiału piękne zakładki do książek.W akcję czytelniczą włączyli się również rodzice uczniów pt. ,,Książką połączeni czyli uczymy się czytać razem.” Jej celem była integracja międzypokoleniowa oraz pokazanie, że czytanie nie musi być nudne tylko może sprawiać frajdę i zabawę. Dzieci wspólnie z rodzicami przeczytały wiersze Juliana Tuwima.


Kolejna akcja odbyła się pod hasłem ,,Wiersze malowane kolorami”, uczniowie przepisywali fragmenty wierszy, rysowali ilustrację do wybranego wiersza. Celem była promocja czytelnictwa wśród dzieci oraz rozwijanie zainteresowania czytelnictwem.

]]>
https://bpgwlodawa.pl/tydzien-bibliotek-2/feed/ 0
Dzień Dziecka https://bpgwlodawa.pl/dzien-dziecka-4/ https://bpgwlodawa.pl/dzien-dziecka-4/#respond Tue, 31 May 2022 12:44:21 +0000 http://bpgwlodawa.pl/?p=2771 Czytaj dalej »]]>

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci na Dzień Dziecka, który odbędzie się

10 czerwca (piątek) o godz. 16.00

na placu przy Świetlicy Wiejskiej w Susznie

W programie
– 16.00 – 18.00 gry i zabawy dla dzieci z animatorem
– słodki poczęstunek

Organizatorzy:
Biblioteka Publiczna Gminy Włodawa
Koło Gospodyń Wiejskich w Susznie

]]>
https://bpgwlodawa.pl/dzien-dziecka-4/feed/ 0
Dzień Matki https://bpgwlodawa.pl/dzien-matki/ https://bpgwlodawa.pl/dzien-matki/#respond Tue, 31 May 2022 12:36:03 +0000 http://bpgwlodawa.pl/?p=2760 Czytaj dalej »]]> Święto Matki – to najpiękniejsze i najbardziej osobiste święto w roku. Matka jest synonimem miłości i dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia, wierności i przywiązania, przyjaźni i wiary w to, co piękne i szlachetne. Była natchnieniem dla poetów, artystów i kompozytorów.

W sobotę 28 maja 2022 roku w Świetlicy Wiejskiej w Susznie Biblioteka wraz z Kołem Gospodyń zorganizowała mini koncert z okazji Dnia Matki.

Moc życzeń dla mam popłynęła od dzieci oraz Wójta Gminy Włodawa Dariusza Semeniuka. Oprawę muzyczną zapewnił Pan Marcin Obuchowski z zespołem dziecięcym z Włodawskiego Domu Kultury we Włodawie, natomiast recytację wierszy wykonały dzieci z Suszna. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Na wszystkich gości czekał poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń.

Wszystkim mamom za przybycie dziękuje: Wójt Gminy Włodawa, pracownicy Biblioteki Publicznej Gminy Włodawa oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Susznie.

]]>
https://bpgwlodawa.pl/dzien-matki/feed/ 0
Zaproszenie https://bpgwlodawa.pl/zaproszenie-4/ https://bpgwlodawa.pl/zaproszenie-4/#respond Tue, 17 May 2022 16:00:42 +0000 http://bpgwlodawa.pl/?p=2731 Czytaj dalej »]]>

„Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, odepchnięta wraca. To miłość macierzyńska”.

— J. I. Kraszewski

Biblioteka Publiczna Gminy Włodawa oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Susznie serdecznie zaprasza mieszkanki Suszna na mini koncert z okazji Dnia Matki, który odbędzie się 28 maja (sobota) o godz.17.30 w Świetlicy Wiejskiej w Susznie.

]]>
https://bpgwlodawa.pl/zaproszenie-4/feed/ 0
Życzenia https://bpgwlodawa.pl/zyczenia-3/ https://bpgwlodawa.pl/zyczenia-3/#respond Tue, 12 Apr 2022 14:01:00 +0000 http://bpgwlodawa.pl/?p=2726 ]]> https://bpgwlodawa.pl/zyczenia-3/feed/ 0