Narodowe Czytanie „Moralność Pani Dulskiej”

Wspólnie czytaliśmy ,,Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Dramat powstał jesienią w 1906 roku, autorka pisząc inspirowała się prawdziwymi zdarzeniami. Głównym tematem utworu jest kryzys moralności mieszczańskiej, który miał miejsce w czasach współczesnych autorki, gdzie rządziła chciwość, egoizm, dbałość jedynie    o sprawy materialne, konserwatyzm,  ciasnota poglądów, a także obłuda i zakłamanie. Doskonałą reprezentantką tej sytuacji jest Aniela Dulska, główna bohaterka, która dba jedynie o pozory dobrej opinii.  Została również przedstawiona kwestia wpływu środowiska na młodego człowieka. Zapolska opisuje wybory życiowe, jakie podejmują bohaterowie, kierując się zakłamaniem, kombinowaniem i udawaniem. 
Piętnuje stosunki panujące w rodzinie; dominację Dulskiej, brak zaangażowania Dulskiego oraz sposób wychowania dzieci, które w przyszłości będą powielać niewłaściwe wzorce.


Utwór zbudowany jest z trzech aktów.
Pierwszy akt rozpoczęliśmy od rozmowy Dulskiej z lokatorką, która prosi właścicielkę kamienicy,  by nie wymawiała jej mieszkania. Argumentując , że ma za sobą ciężkie przeżycie rodzinne i słaby stan zdrowia oraz że zbliża się okres zimowy.    Na  Dulskiej nie robi to żadnego wrażenia, dla niej najważniejsza jest publika. Ta rozmowa świadczy o moralnej obłudzie Dulskiej, która jest nieczuła i okrutna, ukrywa swoje prawdziwe oblicze za maską zdawkowej uprzejmości i banalnych odzywek   w rodzaju: ,,W porządnej kamienicy wypadki się nie trafiają.’’   ,,Żaden mężczyzna, moja pani, nie jest wart, aby przez niego iść na potępienie wieczne.” ,,Kobieta powinna przejść przez życie cicho i spokojnie.’’

Fragmenty z I aktu zaprezentowali przedstawiciele ze Szkoły Podstawowej  w Żukowie:

Dulska – Pani Marzanna Semeniuk –  Dyrektor Szkoły Podstawowej w Żukowie
Lokatorka – Pani Ewa Żakowska –  nauczyciel
Juliasiewiczowa – Pani Agnieszka Gabrylewicz –  nauczyciel
Zbyszko – Pan Marcin Wereszczyński – nauczyciel.

Akt II rozpoczęliśmy od rozmowy Zbyszka z Melą, gdzie zostały ujawnione najbardziej charakterystyczne cechy Meli: spokój, bierność, niechęć do świata stworzonego przez matkę. Natomiast  Zbyszko odgrywa w dramacie ważną rolę jako sprawca komplikacji burzących spokojne  i unormowane życie rodzinne.  W decydującej chwili  chowa się za plecami matki i ciotki. W rozmowie  z Juliasiewiczową wyrzuca z siebie zalegające mu w duszy rozpacz i pretensje do losu, że uczynił go Dulskim.

Fragmenty II aktu przedstawiła Szkoła Podstawowa w Różance:

Dulska – Pani Agnieszka Bilicz-Lejko – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Różance
Zbyszko – Pan Krzysztof  Oksytiuk – nauczyciel
Mela – Klaudia Jakimowicz –  uczennica klasy VIII
Hesia – Amelia Małasiewicz – uczennica klasy IV
Hanka – Martyna Bzowska- uczennica klasy VIII Juliasiewiczowa – Pani Mariola Małasiewicz – rodzic

Akt III przynosi rozwiązanie, jakiego należało się spodziewać. Nie zostały wyciągnięte żadne wnioski z popełnionych błędów przez bohaterów.

Część fragmentów z III aktu przeczytali przedstawiciele ze Szkoły Podstawowej  w Orchówku:

Dulska –  Pani Celina Byczik – nauczyciel
Zbyszko – Pan Arkadiusz Woliński – nauczyciel
Mela – Martyna Cupryn – uczennica klasy VIII
Hesia – Dominika Prokurat – uczennica klasy VIII
Hanka – Małgorzata Zarczuk – uczennica klasy VIII
Juliasiewiczowa – Pani Marta Ćwik nauczyciel
Tadrachowa – Pani Ewa Symoniuk – nauczyciel

Problemy, które przedstawiła autorka są obecne w każdym czasie, gdyż ludzie zawsze mają skłonność do ułatwiania sobie życia poprzez kłamstwa, udawanie, oszukiwanie, chętnie krytykują innych, a siebie widzą jako wzory cnót.

Pan Wójt Dariusz Semeniuk  przekazał  dzieło Gabrieli Zapolskiej ,,Moralność Pani Dulskiej,” przedstawicielom szkół oraz osobom zainteresowanym poznaniem szczegółowej historii bohaterów.

Dziękujemy wszystkim osobom czytającym i słuchającym, zapraszamy za rok już na 11 edycję.

Komentarze zamknięte.