Światowy Dzień Pluszowego Misia

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia!

    Mocno przytulcie swoje ukochane misie i przenieśmy się w czasie do roku 1902 w którym podobno prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie, podczas którego postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał uwolnić misia, a anegdota ta ukazała się w formie komiksu w amerykańskiej prasie. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Pewien producent zabawek zainspirowany obejrzaną historią postanowił stworzyć nową zabawkę dla dzieci, małego, pluszowego niedźwiadka.
Na cześć prezydenta nazwał go Teddy Bear.

     Dziś nikomu nie trzeba przedstawiać pluszowego misia, bo znają go dorośli i dzieci na całym świecie. Słodki niedźwiadek stał się nieodłącznym towarzyszem zabaw, przytulanką, powiernikiem tajemnic i najlepszym przyjacielem.

     Dziecięcy świat zabawek aż roi się od misiów różnego formatu, kształtu i kolorów. Ta sympatyczna postać stała się bohaterem wielu opowieści, bajek i filmów. Teraz przedstawimy nagrania najmłodszych czytelników biblioteki, którzy przeczytają swoje ulubione wierszyki o misiach.

     Zachęcamy również do obejrzenia zdjęć prac plastycznych naszych najmłodszych czytelników oraz do korzystania z literatury dziecięcej poświęconej naszemu dzisiejszemu bohaterowi.

     Misie towarzyszą nam od dzieciństwa, aż po dorosłość, stając się symbolem tego, co dobre, ciepłe i delikatne. Nic więc dziwnego, że ta ponadczasowa zabawka uczczona została ustanowionym świętem, które obchodzone  jest od 2002 roku – 25 listopada jako ,,Światowy Dzień Pluszowego Misia.”  Do akcji wspólnego czytania w ramach „Święta Pluszowego Misia” włączyli się również dorośli czytelnicy biblioteki.

     Wszystkim osobom, które włączyły się do obchodów „Święta Pluszowego Misia” bardzo dziękujemy.

     Zapraszamy do korzystania z naszych zbiorów bibliotecznych oraz nowości wydawniczych, które zostały zakupione w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0” Priorytet 1 Poprawa oferty bibliotek publicznych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

     Zachęcamy również do brania czynnego udziału w innych akcjach organizowanych przez bibliotekę.

Dodaj komentarz